מחזור 13 | 07.12.19

הסכם היסטורי לרפורמה בנושא שיטור ואבטחת משחקי הכדורגל בישראל

ההסכם מייצר לקבוצות ודאות בעלויות השיטור ומנתק את הקשר בינן לבין תשלום שכר השוטרים, ובכך מונע את החיכוכים על הבסיס השבועי המתקיימים כיום בין ראשי המועדונים למפקדי תחנות המשטרה

בעקבות החלטת הממשלה מספר 4314 מה-13.9.98, נאלצו הקבוצות להתמודד עם עלויות שיטור ואבטחה גבוהות ומשתנות, ללא מפתח קבוע ותלויות מדי משחק בהחלטה של מפקד התחנה במחוז בו מתקיים המשחק על סדר הכוחות הדרוש.

ההסכם החדש שנחתם היום בין משטרת ישראל, אגף התקציבים במשרד האוצר, משרד התרבות והספורט והמשרד לביטחון פנים, מייצר לקבוצות ודאות בעלויות השיטור ומנתק את הקשר בין הקבוצות לבין תשלום שכר השוטרים, ובכך ימנע את החיכוכים על הבסיס השבועי המתקיימים כיום בין ראשי המועדונים למפקדי תחנות המשטרה.

כמו כן, ההסכם מקבע את עלויות השיטור שבלעדיו היו גדולות, לאור שובה של הפועל ת"א עם קהלה הגדול לליגת ג'פניקה, חזרת הקהל האורח למפגשי בית"ר – סכנין ופתיחתו של אצטדיון בלומפילד החדש על 29,000 מושביו. בנוסף, ענף הכדורגל לא יושפע עוד מעלויות שכר השוטרים.

החלטה חשובה נוספת שנכנסה להסכם היא ההחלטה שהצדדים יפעלו תוך 90 יום, לקביעה של מפתח קבוע עם כמות הסדרנים למשחקים, מה שיוביל להפחתת עלות הסדרנות במגרשים ולהקלה כלכלית על הקבוצות.

בצוות יהיו חברים משטרת ישראל, מנהלת הליגות, ההתאחדות לכדורגל, משרד האוצר ומשרד התרבות והספורט.

ארז כלפון, יו"ר מנהלת הליגות: "מדובר בהסכם היסטורי בעל חשיבות אדירה לכדורגל הישראלי. הסכם חשוב זה מסיים כמעט שני עשורים של חיכוכים שבועיים בין ראשי המועדונים למשטרה על עלויות האבטחה ויאפשר לקבוצות לתכנן את תקציבן באופן מסודר ותוך שליטה על הוצאותיהן. אני משוכנע כי ההסכם יביא לחיסכון משמעותי שיאפשר להפנות לפיתוח משאבים, תשתיות והשקעה בנוער. אני מבקש להודות בשם כל המועדונים למשרד האוצר ואגף התקציבים, המשרד לביטחון פנים, המפכ"ל ומשטרת ישראל, למשרד הספורט ולהתאחדות לכדורגל".

משה זוארץ, יו"ר ההתאחדות: "פעם נוספת מתברר כי הודות לשיתוף פעולה בין כל הגורמים הרלוונטיים אנחנו מצליחים לקדם נושאים חשובים, ליצר סיטואציה טובה יותר ולפעול לטובת הקבוצות, האוהדים והכדורגל הישראלי. השינוי המבורך הזה מצטרף לקודמים ויצטרף לעוד רבים שנוביל יחד מתוך הסתכלות על יעדים משותפים. המטרה ברורה, לאפשר לקבוצות להשקיע ככל יכולתן בפיתוח הענף, בקידום שחקנים ובהבטחת עתיד טוב יותר לכדורגל שלנו. מנהלת הליגות לכדורגל וההתאחדות משכילות לעבוד יחד עם משרד התרבות והספורט, המשרד לביטחון פנים, משרד האוצר וכמובן כל גורם אחר והדבר מניב תוצאות מבורכות".

שאול מרידור, ראש אגף תקציבים באוצר: משרד האוצר פעל עם כל הגורמים הקיימים, על מנת להביא בשורה של ממש לענף הכדורגל הישראלי. היכולת של מועדוני הכדורגל, מנהלת הליגות וההתאחדות לכדורגל לפעול במסגרת תקציבית סגורה וידועה מראש עבור פעילות השיטור, תאפשר להם להשקיע יותר משאבים בקידום הקבוצות והנוער".

להלן המתווה לפתרון המחלוקות בנושא מימון כוחות השיטור במגרשיי הכדורגל

1. אגף התקציבים במשרד האוצר ו/או משרד התרבות והספורט ידאג להעברת תקציבים ומימון משטרת ישראל בגין מלוא הוצאות השיטור במשחקי הכדורגל הנערכים בישראל, כך שהמנהלת ו/או ההתאחדות ו/או כל מי שמטעמן של אלו לא יחויבו על ידי המשטרה בהוצאות שיטור כלשהן בגין משחקי הכדורגל.

2. משמעות המונח משחקי הכדורגל הינה משחקי כדורגל מכל מין וסוג הנערכים במדינת ישראל בהשתתפות לפחות אחת מנבחרות ישראל ו/או לפחות אחד ממועדוני הכדורגל הרשומים בהתאחדות. למניעת ספק, בהגדרת משחקי הכדורגל יכללו בין היתר, ומבלי שהדבר יהווה רשימה סגורה, כלל המשחקים לנשים ולגברים, ילדים וילדות, נערים ונערות, בכל הגילאים, ובכל תחרות שהיא, ובכלל זאת כל משחקי נבחרות ישראל השונות, ליגות מקצועניות וליגות שאינן מקצועניות, גביעי המדינה, אלוף האלופים, גביעי הטוטו, משחקי ידידות וטורנירים מקומיים שונים, משחקי מבחן, כל תחרות בין מועדון ישראלי למועדון שאינו מישראל (בכל מסגרת שהיא ובכלל זאת משחקים בתחרויות המאורגנות ע"י פיפ"א ואופ"א) וכיו"ב. 

3. תוקפו של הסדר זה יהיה החל מעונת 2018/19 ועד עונת 2020/21 (כולל) והוא יחול אף ביחס למשחקים שנערכו בעונת 2018/19 בטרם החתימה על מסמך הבנות זה.

4. הוסכם כי בתוך 90 יום מהחתימה על מסמך זה, יפעלו המשטרה, אגף התקציבים באוצר ומשרד התרבות והספורט בשיתוף עם מנהלת הליגות וההתאחדות לכדורגל, למציאת פתרונות להפחתת עלויות הסדרנות והאבטחה באופן מיידי, באמצעות קביעת מפתחות קבועים מראש של מספר המאבטחים לכל משחק כדורגל מעתה והלך.

הוסיפו תגובה