מחזור 7 | 19.10.19

ועדת ההנהלה המליצה לדירקטוריון המנהלת לאמץ את שופטי העזר הטלוויזיוניים (VAR)

יו"ר המנהלת, ארז כלפון: "בכדורגל הצדק חייב להיעשות ולהראות"

נתונים שנאספו מליגות בעולם מראים כי שופט אנושי טועה טעות קריטית פעם בשלושה משחקים בממוצע. בליגה הישראלית, יש 240 משחקים בעונה, המשמעות היא כ-80 טעויות בעונה, שכל אחת מהן יכולה להכריע אליפות, השתתפות באירופה או חלילה ירידת ליגה.

שופט הטלוויזיה מקטין פי 6 את הטעויות הקריטיות, לטעות אחת כל 19 משחקים (כ-13 טעויות בעונה במקום 80). השפעתו לא מסתיימת רק בצמצום דרמטי של הטעויות, אלא הוא משפיע גם על המשחק עצמו:

השימוש בשופט עזר טלוויזיוני ((VAR, מקטין בכ-22% את הכרטיסים האדומים והצהובים, מצמצם את התחזויות השחקנים והוויכוחים עם השופט והתוצאה היא זמן משחק נטו גדול יותר והוגן יותר.

ליגות אירופאיות רבות החלו להשתמש בשופטי עזר טלוויזיונים (VAR) בהן: הליגה הספרדית, הליגה הגרמנית, הליגה האיטלקית, הליגה הבלגית והליגה הפורטוגלית. כמו כן נעשה שימוש בשופטי עזר טלוויזיוניים בגביע האנגלי ובעקבות המונדיאל ליגות רבות נוספות נמצאות בתהליך הטמעה.

יו"ר מנהלת הליגות, ארז כלפון: "בכדורגל הצדק חייב להיעשות ולהראות. הליגה הישראלית משמשת כבר מזה זמן ככר פעולה לחברות הייטק וסטארט-אפ ישראליות וכליגה טכנולוגית, היה חשוב לנו לשלב את שופטי העזר הטלוויזיוניים, אחרי ההצלחה הכבירה לה זכה הניסוי במונדיאל האחרון. המנהלת, ההתאחדות לכדורגל, איגוד השופטים והקבוצות יירתמו למהלך בכדי שהטכנולוגיה והסכמת השופטים תאושרנה עוד במהלך העונה הנוכחית, כך ששופטי העזר ישולבו כבר במשחקי הפליי-אוף השנה".

הוסיפו תגובה